7 etapów szkolenia nurka – Jak nauczyć się nurkowania

Jak nauczyć się nurkować?

Jak nauczyć się nurkować w 7 krokach?

Wiele osób, które myślą o rozpoczęciu podwodnej prygody zadaje sobie pytanie jak zostać nurkiem. Nauka tego sportu nie odbywa się w ciągu kilku godzin, a raczej jest to pewien proces. Mimo tego pierwsze podwodne doświadczenia ma się praktycznie od razu.

1. Wypełnij formularz medyczny i w razie potrzeby skonsultuj się z lekarzem.

jak nauczyć się nurkować - formularz medyczny

Jeszcze nie tak dawno nurkowanie miało reputację niebezpiecznego sportu uprawianego przez w pełni zdrowych i wysportowanych ludzi w młodym wieku. Współczesny postęp w dziedzinie sprzętu do nurkowania, medycyny i programów szkoleniowych, daje możliwość nurkowania osobom w każdym wieku. Korzystanie z komputerów nurkowych i zaawansowane planowanie nurkowania, a także lepsze zrozumienie fizjologii nurkowania sprawiły, że nurkowanie jest bezpieczniejsze i łatwiejsze niż kiedyś. Prawie każdy może nauczyć się nurkować. Większość osób, które mają podstawowy poziom sprawności fizycznej i czują się dobrze w wodzie, może nurkować. Niepełnosprawność również nie jest przeciwwskazaniem do nurkowania. Istnieje jednak kilka chorób, które eliminują osobę z nurkowania np. epilepsja, astma.

Przed zapisaniem się na kurs nurkowania należy zapoznać się i wypełnić formularz medyczny. Jeżeli na któreś z pytań formularza odpowiedź jest twierdząca należy skonsultować się z lekarzem. Wysokie ciśnienie, jakie nurek doświadcza pod wodą, wpływa na jego funkcjonowanie na różne sposoby. Warunki fizyczne, które mogą nie być uciążliwe, a nawet zauważalne w życiu codziennym, mogą być niebezpieczne pod wodą. Nie ma też górnej granicy wiekowej dla osób nurkujących, dlatego jeżeli chcesz nurkować możesz rozpocząć w każdym wieku i nigdy nie jest za późno. Istnieje natomiast dolna granica wieku. Kursy nurkowania dla dzieci dostępne są od 8 roku życia.

2. Wybierz kurs nurkowania w jakim chcesz uczestniczyć

PADI OWD emblem

Dostępna jest szeroka gama kursów nurkowania, aby nurkowie mogli się cieszyć podwodnym światem. Dla osób początkujących odpowiedni jest kurs podstawowy Open Water Diver, który jest zdecydowanie najczęściej wybieranym kursem nurkowym. Osoby, które chcą najpierw spróbować nurkowania zanim zdecydują się na pełny kurs mogą zapisać się na program Discover Scuba Diving. Oprócz samego kursy bardzo istotny jest tryb w jakim będzie prowadzony. Czy wybrać kurs w rodzinnym mieście w Polsce, czy może lepiej pojechać na wakacje nad morzem i tam zrobić wakacyjny kurs nurkowania? Czy mam wystarczająco dużo czasu czy mi się spieszy bo mam zaplanowany egzotyczny wyjazd? Można połączyć zalety różnych rozwiązań. W naszym Centrum Nurkowym możecie rozpocząć kurs nurkowania, zaliczyć teorię i zajęcia basenowe, natomiast nurkowania na wodach otwartych zrealizować na wyjeździe, w ciepłych morzach. Po zrealizowaniu części materiału z kursu wystawiamy dokument Referral – „przekazówkę” potwierdzającą zaliczenie części z wymaganego materiału i ćwiczeń. Dokument ten jest honorowany w dowolnym Centrum Nurkowym PADI na świecie i na jego podstawie można ukończyć brakującą część bez konieczności rozpoczynania kursu od początku. Plusem „Przekazówki” jest też to, że będąc na wakacjach nie traci się czasu na studiowanie teorii. Kursanci, którzy studiują teorię nurkowania w domu, zwykle mają dłuższy czas na poznanie informacji niż ci, którzy próbują znaleźć czas na naukę w wakacje. Zajęcia basenowe realizowane w domu zwykle dają uczniom więcej czasu na ćwiczenie i na wygodę z podstawowymi umiejętnościami nurkowania, ponieważ nie ma presji, aby wcisnąć cały kurs na otwartym akwenie w ograniczony harmonogram wakacji kursanta.

3. Kup lub wypożycz sprzęt nurkowy.

lekcje nurkowania - sprzęt

Nurkowanie jest sportem uzależnionym od sprzętu. Nurek potrzebuje cały zestaw odpowiednio dopasowanego sprzętu do nurkowania. Większość kursów nurkowania, szczególnie kursów podstawowych dla początkujących, obejmuje wypożyczenie sprzętu w cenie kursu, dlatego tez przyszły nurek nie musi inwestować na samym początku w sprzęt. W rzeczywistości wiele osób kupuje tylko przedmioty osobiste, takie jak pianki, płetwy i maski. Oczywiście posiadanie własnego sprzętu nurkowego ma wiele zalet. Nurkowie, którzy posiadają własny sprzęt nurkowy, mogą być pewni jego dopasowania, stanu, funkcji i konserwacji, a pod wodą czują się komfortowo. Dodatkowo biorąc udział w kursie nurkowania na własnym sprzęcie od samego początku przyzwyczajasz się do niego i poznajesz jego możliwości.

4. Zapoznaj się z teorią nurkowania studiując materiały do kursu

kurs nurkowania - materiały teoretyczne

Woda nie jest naturalnym środowiskiem dla człowieka. Aby być bezpiecznym i przygotowanym do nurkowania, przyszli nurkowie muszą najpierw zrozumieć, w jaki sposób nurkowanie wpłynie na jego ciało i sprzęt. Nauka teorii nurkowania to ważny element szkolenia. Fizyka nurkowania, fizjologia, wpływ ciśnienia na organizm człowieka, zagadnienie pływalności i wiele innych tematów stanowią podstawową wiedzę, którą nabywa się studiując materiały kursowe. Z drugiej strony początkujący nurkowie chcą pływać a nie siedzieć w klasie i brać udział w lekcjach. Dlatego też materiały do kursu podstawowego OWD są pod tym kątem bardzo dobrze przygotowane. Ilość wiedzy jest ograniczona do niezbędnego minimum a forma materiałów do nauki jest opracowana na miarę naszych czasów: kolorowe podręczniki z mnóstwem zdjęć i obrazków, filmy instruktażowe na DVD, wersje e-learningowe dostępne na smartfony i tablety. Nawet kwizy i egzaminy można wypełnić on-line. To już nie te czasy, kiedy kandydaci na nurków siedzieli w klasach i słuchali wykładów instruktora, rozwiązywali zadania i uczyli się planować nurkowania wykorzystując tabele lub koło „wheel”. Ta wiedza jest zminimalizowana a jej nauka uproszczona do tego stopnia, że chyba bardziej się nie da. Obecnie kursy nurkowania prowadzone są pod hasłem „zanurkuj już dziś”, co oznacza, że kursant po wypełnieniu wymaganej dokumentacji wchodzi do wody jak najszybciej, a teoria jest przekazywana „w tle”. Na kurs podstawowy OWD mogą zapisać się osoby, które skończyły 10 lat. Ta sama wiedza i te same materiały kursowe są przekazywane zarówno 10-cio latkowi jak i osobie dorosłej, ludziom na całym świecie. Zgodnie ze standardami szkoleniowymi każdy przechodzi ten sam program nauczania. Ta różnorodność kursantów też wpływa na to jak uczymy teorii i jak materiały są przygotowane. To samo dotyczy pytań kontrolnych i egzaminów. Ten sam egzamin zdają dzieci i dorośli. Nie bagatelizujmy jednak wiedzy teoretycznej, bo bądź co bądź wchodzimy pod wodę i chcąc się dobrze bawić musimy być bezpieczni.

5. Ćwicz umiejętności z instruktorem na zajęciach basenowych
W trakcie jak zapoznajesz się z teorią nurkowania Twój instruktor dobierze sprzęt dla Ciebie i będziesz mógł wziąć pierwsze oddechy pod wodą. Zaczynasz ćwiczyć na basenie w kontrolowanych warunkach. Twoje bezpieczeństwo i komfort jest najważniejsze. Nauka nurkowania wymaga opanowania takich umiejętności, jak Jak nauczyć się nurkowania - zajęcia basenoweusuwanie wody z maski i automatu oddechowego, utrzymywanie pływalności i reagowanie na sytuacje awaryjne. Twój instruktor nurkowania pomoże Ci nauczyć się tych umiejętności, a także podwodnej komunikacji i radzenia sobie w sytuacjach awaryjnych. Pierwsze ćwiczenia będziesz wykonywał na płytkiej stronie basenu klęcząc na dnie. W każdej chwili możesz po prostu wstać i wystawić głowę ponad taflę wody. To bardzo ważny moment w szkoleniu, ponieważ oprócz wykonywania samych ćwiczeń nabierasz zaufania zarówno do swojego sprzętu nurkowego jak i do samego siebie. Kiedy poczujesz dyskomfort, zawahanie, stres, cokolwiek co Cię wystraszy w każdej chwili możesz wstać i przerwać ćwiczenia. Zastanowić się, opanować oddech, zadać pytania instruktorowi i spróbować ponownie. Kiedy poczujesz się już komfortowo i wykonasz ćwiczenia na płytkiej wodzie będziesz gotowy by przejść na stronę głęboką. Teraz też możesz się wynurzyć w każdej chwili, ale będąc powiedzmy na dnie na 2.5m lub więcej samo wstanie z kolan nie wystarczy i będziesz musiał wypłynąć na powierzchnię. Na głębokiej wodzie będziesz wykonywał pozostałe ćwiczenia i nie tylko klęcząc na dnie. Zaczniesz unosić się w toni, kontrolować swoją pływalność i wykonywać ćwiczenia w takich warunkach. Ile czasu spędzisz na basenie będzie zależało jak Ci będzie szła nauka. Jedni wykonują ćwiczenia za pierwszym razem a inni potrzebują więcej czasu. Uczysz się w swoim tempie.

6. Wykorzystuj nowe umiejętności nurkując w wodach otwartych

nauka nurkowania - wody otwarte

Ostatni etap szkolenia nurkowego to nurkowania na wodach otwartych. W naszych lokalnych warunkach sprowadza się to do nurkowania w jeziorze lub w kamieniołomie. Oczywiście nie ma co porównywać tego do nurkowania w ciepłych lazurowych wodach z pięknymi rafami, ale mimo to można czerpać z tych nurkowań przyjemność. Podczas tych nurkowań kursanci w rzeczywistych warunkach wykorzystują wcześniej nabyte umiejętności. Podczas tych nurkowań będziesz stosował nabytą wiedzę w praktyce. Co innego jest oczyścić maskę pod wodą w basenie a co innego w jeziorze a jeszcze co innego w zasolonym oceanie. Mimo, że czynność wykonujesz tak samo Twoje doznania będą zupełnie inne, dlatego nurkowanie na wodach otwartych jest częścią całego procesu nauczania i dlatego powtarzasz te umiejętności w realnych warunkach pod nadzorem instruktora. Nurkowania szkoleniowe to nie tylko zaliczanie ćwiczeń. Te zademonstrujesz w pierwszych kilkunastu minutach po zanurzeniu. Pozostały czas pod wodą spędzisz na wycieczce, rozglądaniu się, poznawaniu i rzeczywistym nurkowaniu dokładnie tak jak będziesz to robił jako certyfikowany nurek. Z każdym nurkowaniem będziesz się czuł co raz pewniej, bardziej komfortowo. Utrzymywanie pływalności nie będzie stanowiło już aż takiego problemu, Twoje ruchy płetwami przestaną wzniecać muł z dna, a Twoja pozycja pod wodą będzie co raz bardziej horyzontalna.

7. Nurkuj i ucz się dalej
Kurs podstawowy to tylko cztery nurkowania. Naiwny jest ten kto sądzi, że po kursie będzie wszystko potrafił. Kurs OWD otworzy przed Tobą drzwi i pozwoli wstąpić do świata nurków, da Ci międzynarodowy certyfikat ale droga do stania się w pełni kompetentnym nurkiem jeszcze daleka. Teraz tylko od Ciebie zależy jak szybko nabierzesz wprawy. Przed Tobą cudowne nurkowania i ważne byś na każdym z nich czegoś się nauczył, próbował, powtarzał umiejętności z kursu nawet jak nie nurkujesz już z instruktorem. Sama świadomość tego, że jeszcze nie wszystko widziałeś i nie wszystko przeżyłeś jest na tyle ważna, że daje poczucie pokory i chęci dalszej nauki. Jeżeli będziesz chciał kontynuować edukację pod okiem instruktora to masz wiele możliwości. Edukacja nurkowa nie kończy się na kursie OWD, ale masz dostępną całą gamę kolejnych szkoleń. W zależności co Ciebie będzie interesowało i co pokochasz w nurkowaniu to w tym kierunku możesz się kształcić.

PADI coned - kontynuacja edukacji

Centrum Nurkowe Aquanaut Diving
Odwiedź nas:

Leave a Comment

Przewiń do góry