KURSY NURKOWANIA
Gdzie? Jak? Kiedy?
pytania i odpowiedzi

PADI wymaga, abyś miał co najmniej 10 lat, aby uzyskać certyfikat PADI Junior Open Water Scuba Diver. Dzieci do 11 lat muszą nurkować z certyfikowanym rodzicem, opiekunem lub PADI Divemasterem na maksymalnej głębokości 12 metrów. Dzieci w wieku od 12 do 14 lat muszą nurkować z certyfikowaną osobą dorosłą. W wieku 15 lat certyfikat Junior uaktualnia się do certyfikatu Open Water Diver.

Na zajęciach z nurkowania nauczysz się bezpiecznie i poprawnie nurkować. Twój certyfikat PADI jest dowodem, że ukończyłeś kurs nurkowania. Żadne renomowane Centrum Nurkowe nie wypożyczy sprzętu, nie napełni butli, ani nie pozwoli nurkować bez okazania certyfikatu nurkowego.

Twój certyfikat PADI jest ważny dożywotnio. Zdecydowanie zaleca się kontynuować swoje szkolenie nurkowe i nabywać nowe umiejętności. Aby nie wyjść z wprawy i pewnie czuć się pod wodą powinieneś nurkować więcej niż raz w roku. Jeśli nie masz takiej możliwości, wówczas możesz sobie przypomnieć umiejętności podczas zajęć PADI Re-Activate. Kontynuacja nauki nurkowania jest doskonałym sposobem na zdobycie praktyki.

PADI to rekreacyjna organizacja nurkowa. Maksymalna głębokość rekreacyjnego płetwonurka wynosi 40 metrów. Mając certyfikat kursu podstawowego Open Water Diver nie należy nurkować głębiej niż 18 metrów. Możesz przekraczać limity głębokości po przejściu odpowiedniego szkolenia. Na kursie PADI Advanced Open Water Diver poznasz prawidłowy i bezpieczny sposób głębszego nurkowania i osiągniesz głębokość 30m.

Jeżeli jesteś już certyfikowanym nurkiem, wówczas nurkowanie nie kosztuje więcej niż inne aktywności i sport jak np. jazda na nartach. Rozpoczęcie jest najdroższe. Musisz zapłacić, aby uzyskać certyfikat nurkowania i kupić sprzęt. Aby rozpocząć, musisz wziąć udział w kursie PADI Open Water Diver. Ten kurs da ci pełną certyfikację i jest najpopularniejszym kursem nurkowym na świecie. Ceny sprzętu do nurkowania są różne i w naszym Centrum Nurkowym możemy zapewnić podstawowy zestaw sprzętu po cenie budżetowej lub możesz skompletować sprzęt z najwyższej półki. Zadzwoń do nas, aby uzyskać więcej informacji.

Najłatwiejszym sposobem na rozpoczęcie jest skontaktowanie się z nami i umówić się w dogodnym terminie na spotkanie. Na początku otrzymasz zestaw materiałów do nauki i zaplanujemy kiedy weźmiesz udział w kolejnych etapach kursu. Będziesz musiał przeczytać podręcznik Open Water, oglądnąć filmy szkoleniowe i uzupełniając pięć przeglądów wiedzy w miarę swoich postępów.

Nie, w rzeczywistości jest to prawdopodobnie łatwiejsze niż myślisz. Zwłaszcza jeśli czujesz się już dobrze w wodzie. Jeżeli nie jesteś pewien, dobrym pomysłem jest wzięcie udziału w programie Odkryj Nurkowanie – PADI Discover Scuba Diving. Program ten wprowadzi Cię w nurkowanie i da przedsmak tego co będziesz robił na kursie.

Kursy PADI są oparte na wynikach, co oznacza, że uzyskasz certyfikat, gdy opanujesz wymagane umiejętności i wiedzę. Od Ciebie zależy jak długo będziesz na kursie, ale kurs i tak nie będzie trwał krócej niż wymagane minimum czasu.

Nie. Wystarczy dobrze czuć się w wodzie na tyle byś mógł przepłynąć 200 metrów bez zatrzymywania się w swoim tempie i utrzymał się przynajmniej 10 minut na powierzchni bez środków pływalności.

Nurkowie rekreacyjni oddychają powietrzem, a nie tlenem. Możesz oddychać nitroxem czyli wzbogaconym powietrzem, które zawiera do 40% tlenu.

To często zadawane pytanie, na które niestety nie ma jednej odpowiedzi. Ludzie oddychają w różnym tempie, a ty oddychasz szybciej podczas pływania niż podczas odpoczynku. Ponadto, im głębiej zejdziesz, tym szybciej zużyjesz powietrze w butli. Same butle nurkowe mają różną pojemność i do różnych ciśnień mogą być napełniane. Zatem odpowiedź brzmi „to zależy”. Średnio nurkowania rekreacyjne trwają 50min.

Nie całkiem. Statystyki pokazują, że nurkowanie rekreacyjne jest tak samo bezpieczne jak pływanie. Z pewnością istnieją potencjalne zagrożenia, dlatego potrzebujesz ukończyć kurs nurkowania. Ale tak jak prowadzenie samochodu, o ile przestrzegasz zasad i kierujesz się zdrowym rozsądkiem, jest całkiem bezpieczny.

Całe wyposażenie do nurkowania na kursie PADI Open Water Diver jest wypożyczane w cenie kursu. Dla wygody możesz zacząć kompletowanie swojego sprzętu i już używać go w czasie kursu. Do wszystkich innych kursów każdy kursant będzie potrzebował własnego sprzętu lub możne go wypożyczyć w naszym Centrum Nurkowym.

Większość Centrów Nurkowych podaje zbliżoną cenę za kursy nurkowania. Różnica polega na tym, że nie zawsze cena zawiera wszystkie koszta. Porównując ceny zachowaj ostrożność, jeśli cena kursu wydaje się być atrakcyjna może nie obejmować wszystkich elementów i w efekcie zapłacisz więcej niż Ci się wydaje na początku. Zwróć uwagę czy cena kursu zawiera materiały edukacyjne i jakie, opłaty basenowe, certyfikat PADI, wypożyczenie sprzętu, ubezpieczenie itp.

Tak. Kursanci biorący udział w kursach nurkowania realizowanych przez nasze Centrum Nurkowe są ubezpieczeni w DAN w okresie trwania kursu.

Krótka odpowiedź brzmi: nie. Ponieważ niewiele wiadomo o skutkach nurkowania podczas ciąży, zdecydowanie zaleca się, aby kobiety w ciąży powstrzymały się od nurkowania.

Jeśli jesteś w dobrej kondycji medycznej, najprawdopodobniej NIE będziesz potrzebować zgody lekarza. Wszyscy kandydaci zapisujący się na kursy PADI będą musieli wypełnić formularz medyczny. Jeśli musisz odpowiedzieć „Tak” na jakiekolwiek pytanie w formularzu, przed rozpoczęciem nurkowania konieczna będzie zgoda lekarza. Należy pamiętać, że w przypadku kursów na poziomie profesjonalnym, takich jak program PADI Divemaster, zaświadczenie lekarskie jest obowiązkowe.

Zakres szkolenia nurkowego zależy od tego, na który kurs się zapisałeś. Zajęcia dla początkujących zwykle zaczynają się od teorii, następnie poświęcisz trochę czasu na dobór sprzętu, który najlepiej będzie Ci pasował. Ćwiczenie umiejętności polega na opanowaniu używania sprzętu w kontrolowanych warunkach, zanim wykorzystasz je na wodach otwartych. Dowiesz się również o bezpieczeństwie nurka i radzeniu sobie w różnych sytuacjach.

Kursy PADI obejmują sesje rozwoju wiedzy. Aby uzyskać certyfikaty, taki jak Open Water Diver, musisz wypełnić quizy, aby pokazać, że rozumiesz główne punkty. Na koniec napiszesz egzamin teoretyczny.

Po pierwsze, jest bardzo mało prawdopodobne, że tak się stanie. Podczas kursu PADI Open Water Diver nauczysz się, jak często monitorować zapasy powietrza i dowiesz się, że nigdy nie nurkujemy do całego zużycia powietrza. Nauczysz się także kilku różnych sposobów bezpiecznego radzenia sobie z sytuacją „braku powietrza”, więc w mało prawdopodobnym przypadku, gdy Ci zabraknie, będziesz mieć umiejętności by sobie poradzić z sytuacją.

Tak. Jedną z opcji jest nurkowanie w soczewkach kontaktowych – codzienne produkty jednorazowego użytku są najlepsze na wypadek, gdybyś którąś stracił. Jeśli nie jesteś użytkownikiem soczewek kontaktowych, maska ze szkłami korekcyjnymi jest dobrym rozwiązaniem.

Przewiń do góry