NURKOWANIE TECHNICZNE
czy jest mi potrzebny taki kurs?

nurkowanie techniczne

Co to jest Nurkowanie techniczne?

Nurkowanie techniczne (tec diving) oznacza przekraczanie limitów nurkowania rekreacyjnego. Takie nurkowanie nie jest dla każdego. Przyciąga doświadczonych nurków, którzy chcą przekroczyć obecne limity, są gotowi zaakceptować dodatkowe ryzyko, szkolenia, inwestycje i zaangażowanie, których wymaga. Jeśli to Ty, to kursy PADI TecRec są przepustką do ekstremalnej przygody. Tylko od Ciebie zależy na co sobie pozwolisz w nurkowaniu technicznym.

Dlaczego miałbym chcieć być nurkiem technicznym?

Wiele spektakularnych miejsc nurkowych, nietkniętych wraków, fantastycznych formacji skalnych leży na głębokościach poniżej 40 metrów. Głębokie rafy zawierają organizmy, których nie ma na płyciznach. Niektórzy nurkowie lubią wyzwania i wymagają nurkowania ukierunkowanego na konkretną misję. Chcą osiągnąć cel. Jeszcze inni uwielbiają gadżety i najnowsze technologie lub po prostu chcą pobijać swoje własne rekordy głębokości. Te powody sprawiają, że nurkowanie techniczne jest satysfakcjonujące. Ty sam decydujesz co Cię motywuje. Nurkowanie techniczne nie musi być głębokie. Kursy nurkowania technicznego PADI TecRec przygotowują do nurkowania na dużych głębokościach ale też do pozostania na dnie dłużej. Jako nurkowi rekreacyjnemu, nurkującemu na głębokości 40m, limit czasu bezdekompresyjnego kończy się po kilku minutach wyganiając Cię płycej. Jako nurek techniczny możesz przekroczyć ten limit i zostać dłużej, znacznie dłużej, co nie znaczy że musisz nurkować głębiej. Zobacz kursy PADI Tec 40, PADI Tec 45, PADI Tec 50.

Nurkowanie techniczne - umiejętności
TecRec PADI - nurkowanie techniczne

Kiedy powinienem zostać nurkiem technicznym?

Kiedy będziesz gotowy. To może nastąpić kiedy masz za sobą 40 nurkowań i stopień Advanced Open Water Diver, ale równie dobrze wtedy, kiedy jesteś już instruktorem nurkowania i masz wykonanych 500 nurkowań. Jeżeli nie jesteś pewien i masz pytania najlepiej skontaktuj się z nami. Może dobrym pomysłem będzie wzięcie udziału w programie Discover Tec Diving? Decyzję podejmiesz świadomie tylko wtedy, kiedy masz wszystkie informacje.

Dlaczego PADI TecRec

Kursy PADI TecRec są standardami jakości w świecie nurkowania technicznego ze względu na ich rygorystyczną, ale logiczną sekwencję treningową i materiały edukacyjne PADI, które je wspierają. Kursy TecRec są zgodne ze standardami PADI i mają płynny przebieg kursu, który prowadzi kursantów od podstaw do do wykwalifikowanego nurka technicznego. Każdy poziom w systemie szkolenia TecRec wprowadza kursantów w nowy sprzęt, umiejętności i procedury, które zwiększają twoje limity nurkowania.

kurs nurkowania technicznego Aquanaut
TecRec Vis Aquanaut Diving - nurkowanie techniczne

Wyszkolenie i umiejętności specjalistyczne

Nurkowie techniczni muszą posiadać specjalistyczne umiejętności jak np. umiejętność zarządzania różnymi gazami, trzymania się założonego planu i reagowania w sytuacjach awaryjnych. Umiejętności te oraz wiele innych nabywają na kursach takich jak PADI Tec Deep i Tec Trimix. Podobnie jak kursy nurkowania rekreacyjnego, kursy techniczne zawierają wiele umiejętności stosowanych podczas większości nurkowań, w tym technik napędu, kontroli gazu, kontroli trymu i pływalności, reagowania na potencjalne ryzyka i sytuacje awaryjne, orientowania się w przestrzeni. To co nauczysz się na kursach PADI Tec Rec będziesz również stosował w nurkowaniach rekreacyjnych co sprawi, że jako nurek rekreacyjny wejdziesz na zupełnie inny poziom.

Ryzyko

Jedną z dostrzeganych różnic między nurkowaniem technicznym a rekreacyjnym są związane z nim zagrożenia. Ryzyko, które często, ale nie zawsze, jest większe w nurkowaniu technicznym, wynika z tego, że w nurkowaniu technicznym używamy dużo więcej sprzętu, stosujemy kilka mieszanek gazowych i nie możemy bezpośrednio wynurzyć się do powierzchni. Ryzyka te minimalizujemy stosując zdublowany sprzęt, treningiem w kontrolowanych warunkach oraz stosując procedury obowiązujące w nurkowaniu technicznym. Szkolenie nurków technicznych obejmuje procedury znane z doświadczenia jako skuteczne w radzeniu sobie z najczęstszymi sytuacjami awaryjnymi.

kurs nurkowania technicznego
B17 VIS - kurs Trimix

Sprzęt

Konfiguracja sprzętowa do nurkowań technicznych znacząco różni się od rekreacyjnej i jest bardziej restrykcyjna. Nawet gdy sprzęt wydaje się podobny, nurek techniczny konfiguruje go inaczej. Kluczowym wymaganiem jest zapewnienie odpowiedniego poziomu redundancji, czyli przynajmniej zdublowanie krytycznych elementów zestawu by zwiększyć bezpieczeństwo. Odpowiedni dobór i konfiguracja jest jednym z podstawowych zagadnień na kursie technicznym PADI Tec Rec. Wybór sprzętu do nurkowań technicznych jest bardzo duży. Bez względu na potrzebną ilość różnych rzeczy, część z niego pewnie już masz. Elementy takie jak suchy skafander, maska, płetwy czy komputer nurkowy. Oczywiście nie wszystkie podstawowe rzeczy są na tyle uniwersalne, że można je używać zarówno w nurkowaniu rekreacyjnym jak i technicznym. Kupując je jednam już z myślą o nurkowaniu technicznym, można tak dobrać by z nich korzystać uniwersalnie.

Mieszanki gazowe

Różne głębokości wymagają zastosowania różnych mieszanek gazowych. Maksymalne ciśnienie parcjalne tlenu, które nurek może bezpiecznie osiągnąć to 1,4 bara co oznacza, że nurkując na powietrzu możemy zejść do głębokości 56 m. Na kursie PADI Tec Deep używamy powietrza jako gazu dennego, ponieważ maksymalna głębokość na jaką nurkujemy to 50m. Ze względu na wzrost ciśnienia wody ze wzrostem głębokości, wzrasta ciśnienie każdego gazu, w tym również tlenu zawartego w mieszaninie oddechowej. W związku z tym musimy zastosować odpowiednie mieszanki gazów, jeśli chcemy zanurkować głębiej. Im więcej tlenu ma mieszanka gazowa, tym płycej możemy się zanurzyć. Nurek techniczny schodząc na większe głębokości zastosuje mieszanki o niskiej zawartości tlenu jako gaz denny, a mieszanki o wysokiej zawartości tlenu będzie używał jako gazy dekompresyjne. W związku z tym, że podczas takiego nurkowania nurek musi mieć ze sobą przynajmniej kilka różnych mieszanek gazowych i dlatego na jego wyposażeniu jest kilka butli. Do nurkowań głębszych niż 56 m stosuje się mieszanki gazów zawierające hel – Trimix. W celu zmniejszenia narkozy i zmniejszenia toksycznego działania azotu i tlenu dodaje się hel. Na kursie PADI Tec Trimix 65 oraz PADI Tec Trimix używamy właśnie trimiksu jako gazu dennego, żeby móc zanurzyć się do maksymalnej głębokości 90m.

nurkowanie techniczne - mieszanki gazowe
Przewiń do góry